- חוויות תרבות ומסורת במאהלי הקהילות הבדואיות בהר הנגב -

סל החוויות שלך

ארץ האוהלים

מסע אל מורשת
שבטי הנוודים של הר הנגב

אנו מזמינים אתכם לצאת איתנו למסע מרתק בזמן, אל תרבות עתיקה ומסקרנת:

תרבות הנוודים של שבטי הבדואים בהר הנגב.

זו ההזדמנות שלכם להכיר מקרוב את בני המדבר האותנטיים, ולהיחשף למורשת חיי הנוודות המדברית, שנשמרת במשך מאות שנים.

חויית תרבות בדואית אותנטית

מיזם ארץ האוהלים שואף לחשוף את הקהל הרחב בארץ ובעולם למורשת ולידע המדבריים שאותם משמרים השבטים הבדואים בהר הנגב – בין שדה בוקר למצפה רמון.

בהר הנגב נותרו משפחות בדואיות מעטות אשר שומרות על אורח החיים הבדואי הקדום. ארץ האוהלים מספקת חלון הצצה נדיר לאורח חיים זה.

כאן תוכלו להנות מחוויה מרגשת ויוצאת דופן בצל אוהלם של תושבי המדבר וממפגשים אישיים מרתקים, להאזין לסיפורים סביב המדורה, ללמוד מלאכות מסורתיות או לצאת אל השטח וללמוד מיומנויות מדבר.

איך זה עובד?

אנחנו עובדים עם מספר מארחים בדואים באזור מצפה רמון – כולם גרים במרחק של עד 20 דקות נסיעה מהיישוב. עבור כל הזמנה אנחנו מבצעים את החיבור למארח המתאים.

כדי להזמין פעילות, בחרו אחת (או יותר) מהחוויות שמסקרנות אתכם, מלאו כמה אנשים ומתי אתם מתכננים להגיע. לכל פעילות ניתן ומומלץ להוסיף גם ארוחה מסורתית.

מערכת ההזמנות תציג לכם את העלות הכוללת ומשם תוכלו להמשיך לתשלום מקוון ומאובטח בכרטיס אשראי. תוכלו לבחור לשלם את הסכום המלא, או מקדמה של 300 ₪ בלבד ולהשלימו אחרי שנעביר לכם את כל הפרטים לגבי המארח שלכם.

אירוח ביתי מסורתי

בואו לבקר באוהלי אירוח חמימים ונעימים, שמדורה בוערת במרכזם ועליה תמיד ניצבים קומקומי הקפה והתה. 

זוהי הזדמנות להכיר מקרוב תרבות מדברית מהפנטת ועשירה, שבה העיסוקים המרכזיים הם גידול עדרי צאן וגמלים, יציאה למרעה במרחבי המדבר, הכנת גבינה בדואית (עפיק), ריקמה ואריגה על גבי נולים מסורתיים ובעיקר חיבור עמוק לאיתני הטבע, שקובעים את מהלך החיים ואת שגרת היום יום.

מיומנויות מדבר

תוכלו לבחור בין היכרות עם מלאכות קדומות – טווייה בנול או אפיית לחם ה״ליבה״ המסורתי, לבין סיורי גששות, ליקוט צמחי מדבר למאכל או מרפא, וליווי עדרי צאן.

כל פעילות תפתח בפניכם צוהר לעולם צבעוני ומפתיע. כל סדנה מוקדשת ללמידת מיומנות מדבר עתיקה ומסורת שונה שהתפתחו במשך אלפי שנים ומועברות על ידי האנשים המיוחדים, ששומרים עליהן גם כיום.

היכן הפעילות מתקיימת?

הפעילויות והסדנאות מתקיימות במגורי המשפחות ובשטחים הפתוחים באזור מאהלי השבטים של הר הנגב הגבוה, לאורך כביש 40 בין מדרשת בן גוריון למצפה רמון:

קהילת רמת ציפורים הקרובה למדרשת בן גוריון, קהילת עבדה הסמוכה לגן לאומי עבדת, קהילת משולש חווה הנמצאת דרומית לגן לאומי עבדת, קהילת נחל אריכא צפונית למצפה רמון, או קהילת אל-רמאק במצפה רמון.

מחירון לינה ופעילויות

 • מחיר לינה לאדם 260 ₪

  כדי לחוות יותר מקרוב את החיים הבדואים המסורתיים ואת קסם המדבר, אתם מוזמנים להישאר ללון אצל אחת המשפחות המארחות שלנו, בלב הקהילה. בואו לארוחת ערב, שיחה על כוס תה סביב המדורה, שקט מדברי מסביב ושמיים זרועי כוכבים מעל… בבוקר תחזו כיצד המדבר והקהילה המקומית מתעוררים ליום חדש. במאהל הלינה תקבלו מזרון ועליכם להביא מצעים או שקי שינה משלכם. ניתן להציב גם אוהל איגלו משלכם. הלינה כוללת ארוחת ערב בשרית או צמחונית לבחירתכם וארוחת בוקר קלה עם תה וקפה. אתרי הלינה כוללים שירותים ומקלחות בסיסיים.

 • מחיר פעילות לקבוצה 600 ₪

  עבור קבוצה של עד 6 משתתפים
  כל משתתף נוסף: 60 ₪ לאדם

  הפעילויות שאנו מציעים, אורכות כשעה וחצי עד שעתיים
  (לא כולל זמן הארוחה, אם הזמנתם כזו).
  אם אתם מעוניינים בפעילות או סיור ארוכים יותר, אנא כתבו לנו ונתפור אותה עבורכם!

מחירון ארוחות

 • מחיר ארוחה לאדם 120 ₪

  מנסף ומקלובה ("מגלובה" בניב הבדואי) הן מנות דגל של המטבח הבדואי המסורתי. כל אחת מהן מהווה ארוחה מלאה ועשירה בטעמים, ולכל משפחה בדואית מנה בה היא מתמחה, ודרך ייחודית להכנתה. ניתן להזמין כארוחת צהריים או ערב, וכן גרסה צמחונית או טבעונית מַנְסַף: על מצע פיתות טריות שנאפו על הסאג' מניחים הר של אורז ומעליו תבשיל בשרי מתובל (אצלנו מגישים עוף), לצד ירקות לפי העונה, והפתעות נוספות בהתאם לטעם המשפחה המארחת. מַקלוּבָּה (בערבית "הפוכה"): מבשלים ירקות ובשר (עוף) בתחתית הסיר, כשמעליהם שכבת אורז המתבשלת תוך ספיגת טעמי השכבה שמתחתיה. בעת ההגשה הופכים את הסיר על מגש עגול, ולסועדים מוגש הר של אורז שעליו הבשר והירקות.

 • מחיר ארוחת רועים לאדם 60 ₪

  כשנודדים בשטח עם עדר העיזים או הגמלים, הארוחות הן פשוטות, קלות וצנועות.
  ארוחת הרועים שלנו כוללת ליבה (לחם הנאפה ברמץ המדורה והחול הלוהט) או פיתות טריות ישר מהסאג' לצד לבנה או עפיק (גבינת עיזים מיובשת), טחינה, ירקות טריים, ביצים קשות, שמן זית וזעתר.
  אנו ממליצים להוסיף ארוחה זו לסיורי ליקוט או סיורי גששות בדואית.